Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Babylon

13. ledna 2012 v 17:26 |  Starověký blízký východ
Ve své vrcholné době pokrýval Babylon plochu minimálně 10 km2, takže byl daleko největším městem své doby. Rozkládal se podél řeky eufrat a v jeho zdech byla uzavřena natěsněná směsice chrámů, svatyní, tržišť a domů rozdělovaných velkolepými ulicemi situovanými pravoúhle k sobě. Legendární babylonská věž byl sedmiposchoďový zikkurat zdvíhající se ze základny o ploše 90 m čtverečních. visuté zahrady, jeden ze sedmi divů antického světa byli zbudovány pro Nabukadnézarovu manželku Amytis.
Vnitřní hradby byly postaveny z nepálených cihel a skládaly se ze dvou zdí. Tloušťka vnitřní zdi byla 6,5 m. Tloušťka vnější zdi, která stála o 7 m dál, byla přibližně 3,5 m. Tyto zdi byly posíleny obrannými věžemi, které je měly zpevnit také konstrukčně. Ve vzdálenosti asi 20 m před vnější zdí bylo jakési nábřeží postavené z pálených cihel spojených asfaltem. Před touto zdí byl také vodní příkop, který byl v sev.a již. části města propojen s Eufratem.

Příkop jednak sloužil k zásobení města vodou a jednak poskytoval ochranu před nepřátelskými vojsky. Z babylónských listin vyplývá, že do vnitřní části města bylo možné vstoupit osmi branami. Z nich byly dosud objeveny a vykopány čtyři.

O babylónu je ještě spousta informací, ale já vám poskytnu jen ty nejdůležitější.
V bibli:
Bible hovoří o tomto městě jako o jednom z prvních měst založeném po Potopě. Biblická archeologie její založení řadí před rok 2269 př.n.l. Podle 1Mo 11:1-9 se lidé rozhodli postavit věž až do nebe ,Babylonskou věž(může se jednat o pozdější zikkurat Etemenanki). Cílem stavby bylo vyvýšit svou vlastní velikost a odpadnutí od uctívání pravého Boha. Trestem bylo zmatení jazyků. Od té doby lidé hovoří různými jazyky.

Něco málo o historii:
Babylón byl založen již v akkadském období, ale svůj největší význam získal až v starobabylónském období za Chamurabbiho. V roce 1570 př.n.l. přešla vláda nad městem od Aorejců ke Kasitům, kteří tak založili druhou (střední) babylónskou dynastii. Během ní byl Babylón největší město na světě. Po jejich pádu nastalo období zmatků a politického vakua. Po většinu času byl Babylón pod asyrskou nadvládou. V letech 689př.n.l. - 680 př.n.l. byl vypálený.

Čas: 562 př.n.l
Dnes je v: Střední Irák
Postavil: Nabukadnézar 2.
Účel: Město


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lavender Lavender | Web | 11. ledna 2015 v 16:27 | Reagovat

tenhle článek mi pomohl díky :) ale potřebuji si obtáhnout tu mapku ale tam je napsany o "klikni pro plné rozlišení"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama