Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Cheopsova pyramida

29. ledna 2012 v 17:01 |  Starověký Egypt
Cheopsova velká pyramida:
Egyptský faraon Chufu neboli Cheops vládl v letech 2589-2566 př.n.l. a jeho hrobka je největší za tří pyramid v Gíze. Stojí severněji a východněji než ostatní dvě. Jeho hrobka byla před tisíci lety vyloupena a vnitřní dispozice pyramidy se změnila, takže o něm víme málo. Je však známo, že faraon byl pohřben sám v této mohutné hoře vyrobené člověkem, jejíž stavba s využitím otrocké práce trvala 20 let. Cheopsova pyramida, největší z vůbec kdy postavených pyramid, byla původně vysoká 147 m a tvoří ji zhruba 2,3 miliony kamenných kvádrů vážících v průměru 2,5 tuny. Její čtyři stejně dlouhé strany měří po 241 m. Pyramida byla původně obložena leštěným vápencem, který od té doby dávno podlehl erozi nebo byl nahrazen. Uvnitř jsou tři komory, i když v pyramidě byla pohřbena jen jedna osoba.


Velká galerie:
Pasáž s vysokou střechou vedoucí ke vchodu do královské komory má průduchy, jež umožňují přístup světla. Možná se využívala jako pozorovatelna nebo možná ke skladování obrovských žulových kvádrů.

Obrovské kamenné kvádry:
Hrubý obrys obrovitých kvádrů, jež tvoří pyramidu, byl původně zakryt obkladem z bílého vápence. Stavba je nyní zřetelně viditelná.Mějte se hezky ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama