Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Palác v Persepolis

20. ledna 2012 v 16:20 |  Starověký blízký východ
Z architektury:
Se svými nápaditě vytesanými slavnostními schodišti a nádhernou Síní sta sloupů musel tento palác patřit k nejskovstnějším stavbám své doby. jeho architektura a výzdoba jsou odrazem myšlenky a řemeslné zručnosti oněch četných civilizací a kultur.
Nejstarší budovy reprezentují kulturu jedné konkrétní civilizace. V Persepolis si začínáme uvědomovat, jak mohou být architektonické styly přelévány přes jednotlivé civilizace a produkovat hybridní návrhy.


Palác v Persepolis:
Palác stojí na kamenné plošině měřící 460 a 275 m, jež se zdvíhá 15 m nad zem. Do jeho nádvoří a sálů, stavěných po několika desetiletí, se chodilo po velkolepých schodištích, které jsou k vidění dodnes. Nejkrásnějším místem paláce byla jeho síň sta sloupů- Působivý trůnní sál s cihlovými zdmi silnými 3,4 m a 100 sloupy s dvojitou býčí hlavou podpírajícími rozlehlý cedrový
strop. Zdi hlavní budovy byly obloženy kamenem, stěny menších staveb pálenými a glazovanými hliněnými cihlami. Celý palác byl vyzdoben basreliéfy vytesanými do kamene a nástěnnými malbami velmožů, dvořanů, lidí vzdávajících hold, zahraničních hodnostářů a mnoha dalších, což vytvářelo živý obrázek života u dvora jedné z nějmocnějších dynastií antického světa. Navštívíme-li sluncem vybílené trosky Persepolis dnes, snadno bychom mohli zapomenout, že původní výzdoba zářila jasnými barvami.

Pád Persepolis:
Nádhera Persepolis trvala až do roku 330 př.n.l., kdy palác vyplenil Alexand Veliký. Místo bylo znovu objeveno v 17.stol.

Čas: 480 př.n.l.
Dnes je v: Persepolis, Jižní Irán
Založil: Dareios 1.
Účel: Palác

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama