Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Starověký blízký východ

7. ledna 2012 v 19:20 |  Starověký blízký východ
Cca 5 300-350 Př. n. l.
Bohové a králové: architektura starověkého blízkého východu je, pokud to můžu posoudit, příběhem těchto dvou sil- jedné božské, jedné rádoby božské. Příčinou je do značné míri to, že běžné stavby tohoto období, v nichž lidé žili a pracovali, od té doby dávno zanikly. Nám zbyly, v různých stádiích rozpadu, trosky ambiciózních míst a chrámů architektury, náboženství a moci.
Přežívající monumenty starověkého Íráku, od cca 3000 př. n. l., jsou postaveny z cihel. Kámen byl v podstatě nedostupný, stejně jako dostatečně dlouhé trvanlivé stavební dřevo nutné k tomu, aby dokázalo překlenout velké prostory. Nejpůsobivější z velmi raných děl na starověkém blízkém východě je zikkurat v Uru. Všichni bychom rádi viděli bybylonskou věž. Je nezbytné si připomenout, že to, co je dnes troskami v poušti, bývalo kdysi rouchem mocné civilizace. Do starověkého blízkého východa patří bybylonie, mezopotámie, asýrie, akkadská říše, atd.

Nakonec pohltila tuto oblast první velká říše světa založená perským Kýrem Velikým (600-530). Od té doby se styly budov nejen přenášeli z jednoho města či království do druhého, ale začali se rovněž promíchávat, takže docházelo ke splývání stylů, jež posunulo architekturu dopředu a podnítilo ji k tvůrčímu riskování. Řemeslníci z celé perské říše-Asyrie, babylonu, Egypta a Řecka spojili síly a zformovali novou architekturu, která byla daleko proměnlivější a smyslnější než architektura Sumerů, Akkadů, Babyloňanů a Asyřanů před nimi. Palác v Persepolis, založený v roce 518, který je hojně dekorován a hýří jasnými barvami, je dokladem toho, jak daleko architektura postoupila od elementárních zikkuratů.

Základní stavební materiály:
Cihli a kámen. Povrchy se stále více zdobili a poté obkládali terakkotovými dlaždicemi a basreliéfy. Větší část této reliéfové skulptury hýřila jasnými barvami a byla provázena nápisy.


Lovecké scény - scény z lovů v palácích
Sochy zvířat - mocné tesané hlavy.
Monumentální písmo -reliéfy
Strážní u brány-okřídlení býci
Nástěnné basreliéfy- stély, reliéfy. Postavy významných.

Mapa starověkého blízkého východu (egypt, mezopotámie, Babyllon)


Zdroj: Kniha -architektura Jonathan Glancey
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama