Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Začátky architektury-města

11. ledna 2012 v 19:13 |  Kapitoly
Město je téměř definujícím charakteristickým rysem civilizace. Je to místo, kde lidé společně žijí a pracují, vyrábějí potraviny, aby udrželi při životě nejen sebe, ale i řemeslníky, umělce, architekty, písaře, administrátory a kněze. Příběh architektury začíná v prvních městech. Existuje mnoho teorií o tom, jak a kdy civilizace a s ní i architektura začala. Ale ve všech teoriích najdeme slovo "možná", protože si pravděpodobně nikdy nebudeme jistí tím, proč se lidé začali usazovat a začali stavět v heroickém měřítku. Většina archeologů se shoduje, že se městský život na Blízkém východě vyvinul dávno před prvními městy Ameriky a Číny a že místem tohoto gigantického skoku vpřed byla Mezopotámie, ohraničená řekami eufrat a Tigris.

Stavba prvních měst:
Osídlování bylo poháněno zemědělskými úspěchy a technickým rozvojem. Asi od roku 3 500 př. n. l. se po celém Blízkém východě šířila technologie doby bronzové, která nahrazovala kamenné nástroje kovem. Asi v roku 3 000 př. n. l. se v mezopotámii objevil pluh tažený voli, který zajistil první tažnou sílu (krom lidských svalů). Mezopotámie byla sídlem mnoha velkých civilizací. Sumery, akkadové, bybyloňané, Asyřané a známí Peršáné, kteří mnoho těchto civilizací přebrali. První Sumerská města se lišila od ranějšíh venkovských sídlišť, protože země, která je obklopovala, byla považována vlastnictví místního boha.
Kněží organizovali práci na půdě. Chrám zasvěcený místnímu bohu stával v centru osady a byl obklopen veřejnými budovami a tržišti. Byl vystaven na stupňovité pyramidě nebo zikkuratu. A sumerové vynalezli mnoho užitečných a převratných vynálezů jako kolo, časomíra, literatura, zvěrokruh, kalendář, atd.

Město: Mezopotámské národy pohlíželi na své města jako na posvátná místa. Babylón byl znám jako brána bohů, na kterém prý bohové sestoupili na zem. Babylon byl i centrem obchodu.
Napal bych toho víc, ale já myslím že to stačí. Ostatní už víte (přesun myšlenek, literatura, ale to vlastně nepatří do mého blogu. I když já chci psát o celé historii a ne jen o architektuře. Ale to nevadí. No to už by na mě bylo asi moc blogů, takže to bude asi jenom o arch...kdo by to psal celý je to hrozně dlouhý. )
Tak se mějte hezky Smějící se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama