Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Zikkurat Ur

8. ledna 2012 v 15:35 |  Starověký blízký východ
Na ploché, sluncem spálené poušti jižního Iráku, tam, kde kdysi bývala starověká Sumerská říše, leží biblické město Ur, domov Abraháma a místo, kde stojí jeden z nejvýznamějšíh památníků rané architektury-Urnamův zikkurat. tato působivá stavba vládla tomu, co tehdy bývalo velkolepím, zdmi obehnaným městem.
Zikkurat stojí o samotě, stranou rozsáhlých pozůstatků ulic a hrobek města Ur odkrytých při archeologických vykopávkách. Původně byl obehnán zdmi, v srdci náboženského komlexu.


Na vrcholu stával chrám zasvěcený měsíčnímu bohu Nannovi, k němuž vedla vysoká schodiště. Když král Urnammu a jeho nástupci zikkurat přestavovali a rozšiřžovali, byla tato stavba již mimořádně stará. Je zbudována z hliněných cihel. Každá vrstva je spojena živicí, aby se zvýšila stabilita. Vnější vrstva cihel je vypálená kvůli ostrosti profilu a trvanlivosti. Urnammův monument přežil po staletí, v neposlední řadě i díky genialitě své konsrukce- průchody v obrovské mase cihlového zdiva umožňují odpařování vody z hliněného jádra a odvodňovací kanály odvádějí dešťovou vodu.

Říká se mu chrám chrámů.
Sumertové ho postavili cca 2 125 l.př.n.l.
Dnes je v: Tell-al-Mukajjar, Irák
Jeho účel byl: Sekrální stavba, obřadní budova
O roměrech: 64 46 metrů.Snad vám to pomůže. Mějte se hezky Smějící se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama