Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Džoserova stupňovitá pyramida

6. února 2012 v 16:30 |  Starověký Egypt
Hrobka faraona Džosera je prvním velkým kamenným památníkem světa a první z Egyptských pyramid. Její revoluční podoba byla dílem prvního architekta, kterého známe pod jménem Inhotep. Stupňovitá forma této 60 m vysoké vápencové pyramidy, ktera původně byla pouze další mastabou,,tedy jedno poschoďovým pohřebním památníkem, se vyvýjela,mnoho let.


K vytvoření této velkolepé stupňovité pyramidy bylo na sebe účině nastavěno šest tradičních jednoposchoďových památníků, každý z nich menší než ten pod ním. Základna výsledné velké pyramidy má rozměry 125 a 109 m.
Pyramida byla pouze jednou částí obrovského komlexu zasazeného do prostoru obehnaného zdí, který měří 547 a 278 m. jediný skutečný vchod mezi mnoha falešnými vedl na obrovité nádvoří plného napodobenin budov, jež jsou replikami staveb v Džoserově paláci. Vedle vstupu jsou ulice, sloupové síně, svatyně, kaple a spižírny.
V tomto velkolepém památníku bylo poprvé použito kamene k zastřešení prostoru, což dokazuje, že kámen byl materiálem daleko pružnějším, než si předchozí stavitelé uvědomovali. Na sobě na vzájem bylo v sestupných rozměrech upevněno pět pravoúhlých vrstev zářivě bílého vápence, sahajících do výšky 62 m. Pohřební komora je 27 m pod povrchem a je obložena žulou. Používání kamene místo hlíny je považováno za projev faraonovy touhy po věčném životě.Tak se mějte hezky :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama