Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Karnak

6. února 2012 v 16:38 |  Starověký Egypt
Karnak je chrámový komplex, hlavní kultovní středisko boha Amona, v oblasti starověkého Vesetu pojmenovaný podle současné arabské vesnice. Je největším chrámovým komplexem vEgyptě, byl postupně stavěn a rozšiřován po dobu asi 1500 let. Na jeho výstavbě se podílela většina významných faraonů. Chrámový komplex Karnak tvořily 3 navzájem kultovně i stavebně propojené chrámy (Amona, Muty, Chonsua). Karnak se stavěl cca 1600 let.


Chrám Karnak:
Při vstupu do Karnackého chrámu vás uvítají po každé straně cesty řady soch beranů, které cestu stráží. Oba chrámy, Luxorský a Karnacký, byly spojeny tříkilometrovou alejí, kterou střežili podobné sochy beranů.
Karnacký chrám se pyšní největší sloupovou síní na světě. Znáte ji z filmu Indiana Jones. Sloupy uprostřed, které postavil Amenhotep III. jsou 23 m vysoké a po stranách jsou vysoké 14 m, ty nechal postavit Seti I. Hlavice mají opět tvar lotosu nebo papyru. Sloupy i stěny jsou hojně zdobeny reliéfy.
Div dalšího nádvoří je obelisk královny Hatšepsut. Původně zde stáli dva, ale jeden spadnul, rozlomil se na tři kusy a v současnosti je jeho hrot k vidění o kus dál u posvátného jezírka. Oba obelisky byli odtesány v lomech u Asuánu a po řece dopraveny až sem.
Nejsvětější svatyně je obložena vzácnou červenou žulou a byla zde uložena posvátná bárka.
No a takhle to pokračuje dál. Myslím, že už to stačí :D
Ještě tu napíšu o spoustě chrámů v karnaku, takže o něm ještě uslyšíte.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama