Život je jako kniha, ale občas je potřeba ji zavřít a začít číst novou.
Na mé stránce najdete mnoho staveb z různých dob. Přeji vám hodně štěstí. Mrkající

Starověký Egypt

4. února 2012 v 19:38 |  Starověký Egypt
Architektura a kultura:
Cca 3000 př.n.l.-300 n.l.
Civilizace starověkého Egypta nás nikdy nepřestane fascinovat. SLožitost jeho mýtů, jeho vysoce komplikované pohřební rituály, jeho mumifikované kočky a doma chovaní hadi a pouhá houževnatost kultury, která trvala v podstatě v nezměněné podobě přes tisíc let, jsou nesmírně podmanivé. Stejně jako jeho oslňující, působvá architektura.

Architektura se vyvíjela po 3000 let, v době, kdy byla země většinou prosta nájezdníkům, byla bohatá a dobře organisovaná. Bohatství a kultura země byly založeny na cyklu ročních období a záplavách řeky Nilu. Každý rok, když vody této řeky stouply a údolí vzkvétalo, se hlavním centrem aktivity stalo zeměděletství, jež produkovalo potraviny, které musely vydržet po následující suché období. No, potom vznikly pyramidy, projektované k tomu, aby se v nich uchovávala mumifikovaná těla faraonů a jejich poklady. první byla Džoserova stupňovitá pyramida, kterou navrhl známí architekt Imhotep.

Třebaže egyptská kultura posléze podlehla zkostnatělosti, už po staletí fascinuje návčtěvníky i badatele.

Prvky:
Pro egyptskou architekturu jsou charasteristické mohutné kamenné prvky. Obrovské svažující se stěny, pyramidy připomínající horu, kolosální sochy a impozantní sloupořadí. Do této směsice byly vpleteny kamenné podoby bohů, z nichž někteří mají lidské rysy, jiní vystupují jako zvířata, zatímco rostlinné formy se hojně využívaly na hlavicích.

Sfingy:
Procesní aleje vedoucí ke chodům do chrámů byly mnohdy lemovány řadami soch sfing. Mýtyckých stvoření s tělem lva, ale hlavou skopce či člověka.

Reliéfové skulptury:
Budovy starověkého Egypta byly navrhovány tak, aby se na ně dalo nejen dívat, ale mohli se i číst. Reliéfy na stěnách chrámů a paláců líčili příběhy piktogramy a obrázky.Monumentáloní sochy u vchodů:
Před chrámy byly vztyčovány obrovské sochy faraonů, jež měly tlumočit prostým smrtelníkům božskou moc králů.


Hlavice ve tvaru lotosového poupěte:
tyto vysoce abstraktní hlavice, vycházející ze zavřených lotosových květů, jsou na vrcholu prodloužených sloupů, které tvoří sloupovou síň v srdci chrámu v Luxoru.

Dále hlavice ve tvaru papyru


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama